جاهای دیدنی کتالم و سادات شهر ، طبیعی از جنس آب

 

جاهای دیدنی کتالم و سادات شهر ، چرا طبیعی از جنس آب ؟ در این دو شهر کوچک منبع آب های زیر زمینی آن هم آب گرم های معدنی بطوریکه از باغ های منطقه می جوشد .

این دو شهر در استان مازندران می باشند که در بخش مرکزی شهرستان رامسر واقع شده است.

این شهر در ۵ کیلومتری شرقی شهر رامسر قرار گرفته است. نام قدیمی کتالم گته لم بوده که در زبان مازندرانی گته به معنی بزرگ و لم به معنای زمینی است که آب راکد زیادی دارد. نام سادات شهر هم در گذشته سادات محله بوده است که در دهه ۸۰ توسط شهردار وقت (رضا شعبانی) به سادات شهر تغییر نام پیدا کرد.

 زبان مردم این شهر در گویش محلی گلکی نام دارد که همسان با مردمان غرب مازندران و کمی مشابه با مردمان شرق گیلان است. اگر حاشیه جنوب دریای خزر را از جهت مردم شناسی تقسیم‌بندی کنیم مردم این نواحی به سه بخش گیلک، دیلمی و مازندارانی تقسیم می‌شوند مردم منطقه رامسر و به طبع آن سادات محله جزء اقلیم تاریخی دیلم محسوب می‌شود.

 چشمه آب گرم سادات شهر

از جاذبه‌های آن می‌توان به قلعه مارکوه، ارتفاعات ییلاقی، دوشنبه بازار کتالم، چهارشنبه بازار سادات شهر و چشمه‌های آب گرم معدنی که خاصیت درمانی نیز دارند می‌باشد. شغل اکثر مردم باغداری و دامداری است.

تمامی امکانات متداول برای مسافران وجود دارد به خصوص درمانگاه، داروخانه و انواع فروشگاه‌های عرضه‌کننده مواد غذایی. یکی از مراکز سالمندان مهم استان مازندران در کتالم قرار دارد.

 ساحل کتالم

از طرفی دیگر شهر ساحلی کتالم که به زیبایی هر چه تمام در بین شهر های ساحلی مازندران حرفی برای گفتن دارد و توانسته گردشگران زیادی را در خود ببیند و از این جهت موفق بوده . اما این مناطق با آنکه به این اندازه به ساحل نزدیک هستند می توانند به بهترین نحو ممکن از آن استفاده کرد .